Kiegészítő drencs termék
Kiegészítő drencs termék az ellést követő kritikus időszak anyagforgalmi zavarainak, az ellési bénulás és/vagy a ketózis kockázatának csökkentésére. Elsősorban drencs készülék használatával, FRESH-GO BASIC termékkel együtt adagolva (0,5 kg BASIC + 0,5 kg MED/tehén/nap).
Tejelő tehenek esetében az ellés első jeleitől kezdődően, továbbá a laktáció alatt bármikor alkalmazható.
A TERMÉK HASZNÁLATÁNAK FONTOSABB ELŐNYEI
- Enyhíti az ellés után fellépő energiahiányos állapotot (könnyen hasznosuló energiaforrásokat tartalmaz: dextróz, savópor, Ca-propionát, maltodextrin). A könnyen felszívódó energiaforrások megfelelő vércukor szintet biztosítanak, míg a lassabban felszívódó energiaforrások biztosítják a hosszabb ideig tartó magasabb vércukor szintet.
- Serkenti a glükoneogenezist: a niacin kedvező hatású a glükóz anyagcserére azáltal, hogy növeli a diffuzió útján a májsejtekbe jutó glükóz mennyiségét (erre vezethető vissza a niacin glükoneogenezist fokozó, antilipolitikus és antiketogén hatása). A Ca-propionát szintén serkenti a glükoneogenezist. A niacin továbbá csökkenti a nem észterifikált zsírsavak (NEFA), és ketontestek plazmakoncentrációját a korai laktáció időszakában.
- A termékben található tej eredetű komponensek, valamint a Ca-propionát könnyen felszívódó kalciumforrást jelentenek az ellés utáni időszakban.
- Véd a ketózis kialakulása ellen, valamint a bendőben hasznosuló niacin hatására javul a bendőmikrobák aktivitása, nő a mikrobafehérje szintézis hatékonysága.
- Kiválóan hasznosuló fehérje- és aminosavforrásokat tartalmaz.
- A biotin (B7 vitamin) fokozza a bendőflórában található rostbontó mikrobák aktivitását, részt vesz a glükoneogenezis, a zsírsav-szintézis és az aminosav lebomlásában, katalizálja a propionsav szintézisét a bendőben.
- Csökkenti a testkondíció romlást, segíti a kérődzést.
ALKALMAZÁSA KIEMELTEN JAVALLOTT
- Ellés után fellépő hipokalcemiás állapotokban az első tünetek jelentkezésekor vagy már megkezdett kezelés folytatásaként.
- Nehézellést gyakran követő betegségek előfordulási kockázatának csökkentésére (magzatburok-visszatartás, méhgyulladás).
- Szubklinikai ketózissal terhelt állományokban, ketózisban vagy szubklinikai ketózisban szenvedő tehenek kezelésére a korai laktáció időszakában.
- Magzatburok-visszatartás esetében kiegészítő kezelésként.
- Minden olyan esetben, amikor csökkent takarmányfelvétel vagy anorexia lép fel (mastitis, puerperális metritis stb.), a másodlagos ketózis megelőzésére.
- Kövér tehenek esetében közvetlenül az ellés után is alkalmazható a ketózis és zsírmáj szindróma megelőzésére/kiegészítő kezelésére.
- Zsírmobilizáció csökkentésére.
- Korai laktációs időszakban, amikor hirtelen tejcsökkenés lép fel, de egyéb klinikai tünet (láz, mastitis, lábvégbetegség stb.) nem feltétlenül jelentkezik.
- Műtétek után a felépülés elősegítésére (oltógyomor-helyzetváltozás – OHV, császármetszés).
- A drencs alkalmazása az első tünetek megjelenésekor (szubklinikai ketózis/emésztőszervi problémák stb.) csökkenti a termeléskiesést és a túlzott testkondíció vesztést.
- Ikerellés esetében az anyagforgalmi betegségek kockázatának csökkentésére.