A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a WESSLING Hungary Kft. közös szervezésében, a pandémia miatt on-line keretek között megrendezett XIII. Hungalimentaria konferenciára közel 400 részvevő regisztrált. A konferencia mottója ez alkalommal: „Állami és magán laboratóriumok együtt az élelmiszerbiztonságért”. Az ADEXGO Kft. élelmiszerek aromavizsgálatával kapcsolatos tevékenységét Dr. Bázár György kutatásvezető mutatta be.
Az előadás összefoglalója:
Élelmiszerminőség ellenőrzése aromavizsgálattal
A gazdasági haszonállatok tartásának legköltségesebb eleme a takarmányozás. Következésképpen, a haszonállatok takarmányozását jelentős mértékben befolyásolja a hatékonyság növelésére való törekvés. A takarmányhasznosulás maximalizálását precízen összeállított teljes értékű takarmánykeverékek, illetve takarmányadagok intenzív termelésre tenyésztett állatokkal történő etetése révén érjük el. Ez a gyakorlat egyrészt egységes minőséget mutató állati termékeket eredményez, melyek azonban gyakran nem elégítik ki a vásárlók ízletességre és táplálóértékre vonatkozó megnövekedett igényeit. Másrészt, az intenzív termelésre való törekedés a haszonállatok élettani mutatóinak romlását eredményezheti, ezáltal állategészségügyi kockázatot jelent. Ezek a hatások hosszútávon jelentős kihívások elé állítják a gazdaságosságot célzó termelőt, ezért a negatív hatások kompenzálása elengedhetetlen. Napjainkban a kiegészítő takarmányok és adalékanyagok fontos részét képezik a receptúráknak. Többek között az alábbiak okán alkalmazzuk ezeket:
(1) az intenzív termelésű haszonállatok anyagforgalmi betegségeinek megelőzése vagy kezelése;
(2) a megtermelt élelmiszer(-alapanyag) táplálkozás-élettani minőségének növelése, ezáltal magas hozzáadott értékű, a humán egészséget támogató bioaktív összetevőkben gazdag funkcionális élelmiszer előállítása.
Mindkét irány megváltozott táplálkozás-élettani és érzékszervi tulajdonságokkal bíró állati termékeket eredményezhet. Ezért az ilyen és ehhez hasonló beavatkozások élelmiszer-alapanyagok minőségére gyakorolt hatásának ellenőrzése és értékelése egyre fontosabbá válik. A bemutatásra kerülő előadás olyan, tudományos igényességgel elkészített kutatások összefoglalására tesz kísérletet, melyekben kiegészítő takarmányok élelmiszerminőségre gyakorolt hatását vizsgáltuk klasszikus kémiai analízissel, humán érzékszervi panellel, valamint műszeres aromavizsgálati technológiával. Az eredmények a tej-, tojás-, sertés- és baromfihús-termelés területére vonatkoznak, széles körű áttekintést adva a takarmányozás élelmiszerminőségre gyakorolt hatásáról.