Magyar kutatók a világon elsőként közöltek eredményeket éber, gazdasági körülmények között tartott növendék sertéseken végzett elektromiográfiás mérésekre alapozott emésztésélettani vizsgálatokról. Az ADEXGO Kft., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, az MSB-MET Kft. és a Szegedi Tudományegyetem munkatársai által végzett kutatás eredményeit bemutató tudományos közlemény a magasan jegyzett PLoS ONE tudományos folyóiratban jelent meg.
A nem invazív simaizom-elektromiográfia (SMEMG) mint az éber sertések gyomor-bél traktusának új monitorozási technológiája – kísérleti tanulmány
Nagy Katalin, Fébel Hedvig, Bázár György, Grosz György, Gáspár Róbert, Szűcs Kálmán Ferenc, Tóth Tamás
Számos matematikai modell és mérés létezik a különböző takarmányok emészthetőségének meghatározására. Azonban hiányosak az ismereteink a közvetlen módszerekről vagy mérési technikákról, amelyeket a gyomor-bél traktus (GIT) különböző takarmányokra adott fizikai válaszának elemzésére használhatóak növendék sertésekben. A simaizom-elektromiográfia (SMEMG) egy nem invazív módszer a gasztointesztinális mioelektromos aktivitás mérésére. Jelen tanulmányban az SMEMG módszert laboratóriumi patkányokról sertésekre adaptáltuk, és a kontroll (CTR) vagy kísérletileg megnövelt (EXP) rostmennyiséget tartalmazó takarmányok gyomor-bél traktus motilitására gyakorolt hatását vizsgáltuk. A vizsgálatba kilenc ártányt ((dán lapály × dán yorkshire) × dán duroc) vontunk be (30 ± 3 kg), melyek CTR és EXP takarmányt kaptak 29, illetve 49 g/kg nyersrosttartalommal. A gyomor, a csípőbél és a vakbél mioelektromos aktivitását egy erre a célra fejlesztett elektródapárral rögzítettük. A mioelektromos jeleket gyors Fourier-transzformációval (FFT) elemeztük, és a maximális teljesítményspektrum-sűrűséget (PsDmax) a GIT-szakaszspecifikus percenkénti ciklusszám (cpm) függvényében ábrázoltuk. Jelentős növekedést észleltek a vékonybél PsDmax értékében (20–25 cpm) az EXP takarmány hatására (P <0,001). A gyomor (3–5 cpm) és a vastagbél (1–3 cpm) PsDmax értékei nem mutattak szignifikáns változást az EXP takarmánnyal etetett sertésekben. Az SMEMG közvetlen és nem invazív módszerként alkalmasnak bizonyult a különböző rosttartalmú étrendek gyomor-bél traktusra gyakorolt hatásának gyors értékelésére nem altatott, szabadon mozgó sertésekben.
A cikk ingyenesen letölthető teljes terjedelemben a folyóirat honlapjáról: